Rodzaje lubrykantów i ich zastosowanie

2022-09-22
Rodzaje lubrykantów i ich zastosowanie

Na rynku gadżetów i akcesoriów erotycznych znajduje się mnóstwo żeli nawilżających. Ich zastosowanie jest różne tak jak rodzaj bazy na których zostały wytworzone. Wyróżnia się przede wszystkim żele na bazie wody oraz silikonu. W zależności od tego, na jakiej podstawie dany żel wyprodukowano, zastosowanie i właściwości są różne. W poniższym artykule, przedstawimy jakie są wady i zalety powyżej wymienionych lubrykantów i wyjaśnimy w jaki sposób je bezpiecznie stosować, a także zostaną zaprezentowane ich wady i zalety.

Co to jest lubrykant?

Lubrykant to inaczej żel nawilżający lub żel intymny. Stosuje się go, by zwiększyć doznania w trakcie stosunku waginalnego, analnego lub gry wstępnej. Dodatkowo jest idealny dla par, które zmagają się z problemem suchości pochwy. Jego celem jest ułatwienie kontaktu seksualnego i zniwelowanie występującego bólu podczas tarcia. Żel intymny jest także bardzo przydatny przy używaniu różnego rodzaju gadżetów i akcesoriów erotycznych, które bardzo często potrzebują dodatkowego nawilżenia.

Lubrykanty na bazie wody - wady i zalety

Tego rodzaju płyny na bazie wody są bardzo popularne, ze względu na ich wiele zalet i stosunkowo mało wad. W zaletach na pewno możemy umieścić ich naturalność. Środowisko pochwy funkcjonuje właśnie dzięki wodzie, jej wydzieliny składają się właśnie z niej. Dlatego dużą zaletą jest baza, na której produkuje się żele nawilżające tego typu. Dzięki temu rzadko zdarza się, że powodują jakiekolwiek reakcje alergiczne.

Są bardzo dobrym płynem do stosunku waginalnego i świetnie nadają się do używania ich z różnymi wodoodpornym gadżetami erotycznymi. Przechodząc do wad, największą jest słabsze nawilżenie niż u konkurencji (żelu silikonowego), które przy mniejszej ilości zastosowanego lubrykantu szybciej schnie i zmusza jego użytkowników do wykorzystania większej ilości.

Żele nawilżający na bazie sylikonu - wady i zalety

Żele silikonowe nie są gorsze od wodnych. Czym się wyróżniają?  Z pewnością są efektywniejsze, jeżeli mowa o nawilżeniu i czasie jego utrzymania. Ten typ lubrykantu, dzięki swoim właściwościom jest dużo lepszy od wodnego w kwestii seksu analnego. Natomiast jak każdy produkt posiada również wady. Szczególną jest właśnie jego baza, która bardzo często podrażnia miejsca intymne osób narażonych na reakcje alergiczne.

Używanie lubrykantu na bazie silikonu z prezerwatywami również nie jest w pełni bezpieczne. Składniki wykorzystane do produkcji płynu mogą osłabić powłokę prezerwatywy i doprowadzić do pęknięcia. W takiej sytuacji bardzo ważne jest doinformowanie się na opakowaniu prezerwatyw, z jakimi konkretnie żelami można je stosować. 

 

Jaki żel nawilżający wybrać?

Wybierając żel intymny, należy kierować się wieloma aspektami. W największym stopniu - zdrowiem. Jeżeli jesteśmy uczuleni na wiele produktów, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że żel silikonowy wywoła reakcję alergiczną. W takiej sytuacji należy wybrać lubrykant na bazie wody. Mimo gorszych efektów nawilżających będzie on rozsądniejszym i przyjemniejszym w efekcie końcowym wyborem. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj wybieranych prezerwatyw.

Żele wodne ich nie rozpuszczają i nie osłabiają, ale zdecydowanie szybciej wysychają na prezerwatywie, przez co trzeba wykorzystywać ich większą ilość. Z kolei żele silikonowe, należy wybierać pod preferencje samych prezerwatyw, by te ich nie uszkodziły.

Podsumowując, lubrykant na bazie wody jest świetnym rozwiązaniem dla osób narażonych na alergię, chcących korzystać z dowolnego rodzaju prezerwatyw (mimo wszystko warto również zwrócić uwagę na tył opakowania!). Żele silikonowe są idealne dla tych, którym zależy na dłuższym nawilżeniu i lepszym poślizgu.

Gdzie kupić lubrykant?

Omawiany produkt można pozyskać w wielu supermarketach, które stoją tak po prostu na półkach. O wiele bezpieczniej jest zrobić tego rodzaju zakupy w aptece lub miejscu, które specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów erotycznych, czyli sklepie erotycznym. W takich miejscach pracownicy wiedzą jak odpowiednio przechowywać swoje produkty i dbają o ich datę ważności, co zmniejsza ryzyko infekcji i podrażnień.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na samą butelkę żelu intymnego. Higiena jest bardzo ważna, by zachować odpowiednie bezpieczeństwo i nie narażać się na niepotrzebne infekcje. Najlepiej jest wybrać opakowanie z pompką, która pozwoli na wyciśnięcie odpowiednią ilość lubrykantu. Reasumując, żel intymny warto nabyć w miejscu sprawdzonym, bezpiecznym i bezpośrednio związanym z gadżetami erotycznymi lub farmakologią.

 

pixel